Γιατί Vista κύριοι ;

You can talk here for anything you want...
but always in the spirit of the forum! ;)

Re: Γιατί Vista κύριοι ;

Postby dekacy10 » Tue Dec 16, 2008 4:47 pm

Δεν είναι θέμα φτήνιας αλλά vendor neutrality. Έτσι και αλλιώς με €400 δεν πέρνεις τίποτα στις προδιαγραφές που καθορίζουν. Αν κάποιος θέλει να μαζοχίζεται με Apple είναι δικαίωμα του και δεν θα πρέπει να τον εμποδίσει κανένας.

Δίκαιο έχεις. Απλά το αναφέρω.

Όσο για το hardware-προδιαγραφές, να μου επιτρέψετε να spamάρω λίγο :mrgreen:
http://ctrl-alt-backspace.blogspot.com/ ... aptop.html
dekacy10
Forum Active member

Postby theo » Tue Dec 16, 2008 4:52 pm

Απλά σου το στέλνουν. -> Μπορεί να αποσταλεί σε οποιανδήποτε διεύθυνση στον κόσμο χωρίς καμία επιβάρυνση

Αν δεν γίνει κάτι θα μπορούσαμε να μιλήσουμε με την επίτροπο διοικίσεως για το θέμα αφού πρόκειται για καθαρή περίπτωση διακρίσεων εις βάρος άλλων.
Some people like to look out of the window. Some others prefer to look at the curtains instead!

www.theo-andreou.org
theo
31337 Guru

Postby christodoulos » Tue Dec 16, 2008 11:22 pm

Γεια σου ρε Theo!!

Ωραία η επιστολή σου. Καλά τα λες και τα υποστηρίζουμε εμείς.
Για να δούμε και πώς θα (αν) αντιδράσουν αυτοί.
christodoulos
Advanced Member

Postby edhunter » Wed Dec 17, 2008 12:24 am

@theo: πολύ ωραία επιστολή (ελπίζω να πάρουμε και καμιά θετική απάντηση).

έχεις κάνει ένα μικρό ορθογραφικό λάθος (νομίζω δλδ :p )
"οποία είναι αρκετά φιλική κει εύχρηστη και έρχεται" -> "οποία είναι αρκετά φιλική και εύχρηστη και έρχεται" (στο πρώτο και έγραψες κει )

νομίζω θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιηθεί ο όρος GNU/Linux και όχι σκέτο Linux μιας και linux είναι μόνο το όνομα του πυρήνα..
edhunter
Forum Active member

Postby theo » Wed Dec 17, 2008 8:35 am

edhunter wrote:@theo: πολύ ωραία επιστολή (ελπίζω να πάρουμε και καμιά θετική απάντηση).

έχεις κάνει ένα μικρό ορθογραφικό λάθος (νομίζω δλδ :p )

"οποία είναι αρκετά φιλική κει εύχρηστη και έρχεται" -> "οποία είναι αρκετά φιλική και εύχρηστη και έρχεται" (στο πρώτο και έγραψες κει )

Ευχαριστώ. Το διόρθωσα

νομίζω θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιηθεί ο όρος GNU/Linux και όχι σκέτο Linux μιας και linux είναι μόνο το όνομα του πυρήνα..

Συμφωνώ αλλά επειδή εδώ μιλάμε σε αχάπαρους και υπάρχει πιθανότητα να τους χαντακώσουμε τελείως είπα να το αφήσω έτσι. Αν υπάρχει μια πιθανότητα κάποιος από αυτούς να άκουσε για "Linux" αν δουν το "GNU/Linux" θα προκαλέσει σύγχυση και μπορεί να νομίσουν ότι είναι κάποιο παράλληλο ή ανταγωνιστικό εγχείρημα. Μακάρι να μας δώσουν την ευκαιρία και τους το ξεκαθαρίζουμε μετά.
Some people like to look out of the window. Some others prefer to look at the curtains instead!

www.theo-andreou.org
theo
31337 Guru

Postby edhunter » Wed Dec 17, 2008 8:42 am

hehe ok :)
edhunter
Forum Active member

Postby theo » Wed Dec 17, 2008 9:59 am

Δεν καταλαμβαίνω γιατί στον Πολίτη δεν χρησιμοποιούν permalinks. Είναι μεγάλη βλακεία να χάνετε το link κάθε μέρα. Τέλοσπαντον αν θέλετε να το βρίσκετε κάθε μέρα απλά χρησιμοποιήστε τη λέξη κλειδί "Open Office" στην αναζήτηση σας και θα εμφανιστεί.

http://www.politis-news.com/cgibin/hweb?-A=840834&-V=archive&-w=OPEN@OFFICE@&-P

www.theo-andreou.org
theo
31337 Guru

Postby dekacy10 » Wed Dec 17, 2008 9:20 pm

theo ελπίζω να μην έστειλες ακόμη την επιστολή, έχω ακόμη 2 παρατηρήσεις.

1) Οι τύποι του υπουργείου θέλουν να ξέρουν ότι υπάρχουν μεγάλες εταιρίες πίσω από τα προγράμματα που χρησιμοποιούν ακόμη και αν δε θα καλέσουν για support ποτε (ξέρω 3~4 σχόλια με πειρατικά windows, =no support). Να αναφέρεις τη Canonical, τη RedHat και το project της (One Laptop Per Child), την IBM (η οποια νομίζω υπάρχει και εδώ στη Κύπρο) κλπ μαζί με τη μεγάλη κοινότητα του Linux.

2) Στο phigita.net υπάρχουν κάποιοι που συζητούν το θέμα. Ίσος μαζί τους να καταφέρουμε περισσότερα
link: http://www.phigita.net/~christose/blog/262

Η επιστολή πάντως είναι μια χαρά. Ελπίζω όμως να τι διαβάσουν οι του υπουργείου.

ΥΓ. Συγγνώμη για τα Greeklish, γράφω από ένα διαλυμένο σύστημα Windows. Θα το κάμω edit μόλις επιστρέψω στο δικό μου pc.

ΥΓ2. Κάπως άσχετο, αλλα αφού ο πρόεδρος μας εν κουμμουνιστής και ευρωσκεπτικιστής, γιατί να με φέρουμε για παράδειγμα τη Venezuela που υοθέτησε Linux στο δημόσιο και την εκπαίδευση? (ο υπουργός Παιδείας εν του ΑΚΕΛ, εν 'any? )
Last edited by dekacy10 on Thu Dec 18, 2008 11:00 pm, edited 1 time in total.
dekacy10
Forum Active member

Postby theo » Thu Dec 18, 2008 8:15 am

dekacy10 wrote:theo elpizo na min esteiles akomi tin epistoli, exo akomi 2 paratiriseis.

Δεν το έστειλα ακόμα

1) Oi typoi tou ipourgiou theloun na kseroun oti yparxoun megales etairies piso apo ta programmata pou xrisimopoioun akomi kai an de tha kalesoun gia support pote (ksero 3~4 sxolia me piratika windows, =no support). Na anafereis th Canonical, th RedHat kai to project ths (One Laptop Per Child), thn IBM (h opoia nomizo yparxei kai edo sti Kypro) klp mazi me th megalh koinotita tou Linux.

Καλή ιδέα! Θα το προσθέσω πάραυτα!

2) Sto phigita.net yparxoun kapioi pou sizitoun to thema. Isos mazi tous na kataferoume perissotera
link: http://www.phigita.net/~christose/blog/262

Μπορείς να βάλεις το link αυτού του post στο phigita? Θα ήταν ενδιαφέρον αν βρούμε και άλλους να μας βοηθήσουν.

YG. Signomi gia ta Greeklish, grafo apo ena dialimeno sistima Windows. Tha to kamo edit molis epistrepso sto diko mou pc.

Καημενούλη μου! :)

YG2. Kapos asxeto, alla afou o proedros mas en koummounistis kai euroskeptikistis, giati na me feroume gia paradeigma th Venezuela pou iothetise Linux sto dimosio kai thn ekpedeusi? (o ypourgos Pedias en tou AKEL, en 'ne? )

Όντος άσχετο! Ένας από τους πλέον αυστηρούς κανόνες του φόρουμ είναι η αποφυγή πολιτικών συζητήσεων και θέσεων. Διαφορετικά θα καταλήξουμε ένα μεγάλο ευτυχισμένο πανυγύρι! Παρακαλώ να είστε πιο προσεκτικοί σχετικά με αυτό το θέμα.

Υ.Γ Αόριστες μπηκτές στις διάφορες κυβερνήσεις και παράγοντες επιτρέπονται! :D

www.theo-andreou.org
theo
31337 Guru

Postby theo » Thu Dec 18, 2008 8:35 am

Λοιπόν έκαμα αρκετές βελτιώσεις και διευκρινήσεις στην επιστολή. Ρίξετε μια τελευταία ματιά και να την στείλουμε αύριο. Επίσης θα την στείλω παράλληλα και σε εφημερίδες για να δημοσιευτεί και εκεί.

www.theo-andreou.org
theo
31337 Guru

PreviousNext

Return to Lounge