Γιατί Vista κύριοι ;

You can talk here for anything you want...
but always in the spirit of the forum! ;)

Γιατί Vista κύριοι ;

Postby avr_freak » Sat Dec 13, 2008 3:50 pm

Όπως όλοι γνωρίζεται στη Κύπρο το Υπουργείο Παιδιάς και Πολιτισμού επιχορηγεί 400 ευρώ σε κάθε μαθητή της Β' Γυμνασίου για την αγορά Laptop, που λογικά ο σκοπός του, είναι να τον βοηθά στης καθημερινές του εργασίες στο σχολείο. Με έκπληξη μου διαπίστωσα ότι στις απαιτήσεις του συστήματος, το υπουργείο απαιτεί (υποχρεώνει) οι υπολογιστές να έχουν σαν λειτουργικό σύστημα τα Windows Vista Home Basic.

Οι τιμές των εφαρμογών που γνωρίζω ότι διδάσκονται στο γυμνάσιο και λύκειο είναι:

* MS WIN VISTA HOME BASIC ENGLISH - ~69 ευρώ
* MICROSOFT OFFICE HOME & STUDENT 2007 ENGLISH - ~94 ευρώ
* Microsoft Visual Basic 6 (μέρος του Visual Studio 6) - ~350 ευρώ
* Borland Turbo Pascal - Δεν γνωρίζω.

Η ερωτήσεις μου προς το υπουργείο είναι οι εξής:

1. Θα απαιτήσετε από τους μαθητές να αγοράσουν και αυτές τις εφαρμογές;
2. Γιατί ορίζετε με ποιο λειτουργικό σύστημα θα δουλεύει ο υπολογιστής;
3. Γνωρίζετε τις αντιστoιχες τιμές και απαιτήσεις για Ελεύθερες/Open Source εφαρμογές όπως Linux, OpenOffice, Gambas και FreePascal;

Links:
http://www.moec.gov.cy/ekpaideutiki_met ... index.html
http://www.moec.gov.cy/ekpaideutiki_met ... ogisti.pdf
Last edited by avr_freak on Sun Dec 14, 2008 12:34 am, edited 2 times in total.
avr_freak
Expert Forum Member

Re: Γιατί Vista κύριοι ;

Postby dekacy10 » Sat Dec 13, 2008 5:44 pm

Ορίστε και το δικό μου post για το θέμα.
http://ctrl-alt-backspace.blogspot.com/2008/12/blog-post_13.html

Πρέπει να δράσουμε. Αυτή τη φορά δεν πρέπει να περάσει έτσι. Στείλτε email στη λίστα του CyLUG (δε τα πάω καλά με τις λίστες εγώ :oops: ), του HeLUG, στα ΜΜΕ και φυσικά στο υπουργείο.
dekacy10
Forum Active member

Postby avr_freak » Sat Dec 13, 2008 5:53 pm

dekacy10 ευχαριστώ για την αναφορά σου στο post μου. Αυτό το πράγμα δεν πρέπει να περάσει έτσι. Πρέπει να οργανώσουμε κάτι άμεσα, αν είναι δυνατό σαν κοινότητα!
avr_freak
Expert Forum Member

Postby charizan » Sun Dec 14, 2008 1:25 pm

Όντος παιδιά αυτό είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να βρούμε τρόπο να τους δείξουμε την εναλλακτική λύση....
Νομίζω θα ήταν καλό να κάτσουμε να συντάξουμε μια επιστολή που να απευθύνεται σε κάποιους από τους ανώτατους λειτουργούς του υπουργείου παιδείας ή ακόμα και τον ίδιο τον υπουργό , με της προτάσεις και απόψεις πάνω στο θέμα
It's only funny until someone gets hurt, then it's hilarious!
charizan
Guru

Postby dekacy10 » Sun Dec 14, 2008 4:06 pm

Vendor Neutrality
Αυτό είναι το ζήτημα. Η εκπαίδευση δεν πρέπει να προωθεί κανένα Software ή/και Hardware Vendor. Στην Ελλάδα σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα, για φοιτητές, λέει "Εξελληνισμένο Λειτουργικό Σύστημα και Office Suite".

Νομίζω θα ήταν καλό να κάτσουμε να συντάξουμε μια επιστολή που να απευθύνεται σε κάποιους από τους ανώτατους λειτουργούς του υπουργείου παιδείας ή ακόμα και τον ίδιο τον υπουργό , με της προτάσεις και απόψεις πάνω στο θέμα

Η οποία πρέπει να κοινοποιηθεί στα ΜΜΕ όπως λέω και πιο πάνω.

ΥΓ. Και ένα minisite σχετικά με το θέμα είναι καλή ιδέα.
dekacy10
Forum Active member

Postby charizan » Sun Dec 14, 2008 7:50 pm

dekacy10 wrote:ΥΓ. Και ένα minisite σχετικά με το θέμα είναι καλή ιδέα.

σωστό! πολύ καλή ιδέα dekacy10
η μετακόμιση στον καινούργιο server θα γίνει σύντομα όποτε θα είναι δυνατό να βάλουμε μια σελίδα που να λέει κάποια πράγματα
It's only funny until someone gets hurt, then it's hilarious!
charizan
Guru

Postby Lish » Mon Dec 15, 2008 4:30 am

βασικά πρέπει πρώτα να χώνε4ούμε και εμείς μερικά πράματα , το ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος με μιαν A εταιρία , μου πουλα computer etc, να συνεργάζεται με το υπουργείο, αύριο αν του πούμε ξέρεις βάλε linux, αυτός δεν θα σου pi "καλά που με πρόλαβες γιατι ξοθκιαζετε ο κόσμος!!". Απλά ένα σου pi "ενεκαταλαβα" εγώ πως θα βγάλω κέρδος?

σύμφωνο με την ιδέα ότι είναι κάπως γελοίο να πλερώνεις για κάτι που μπορεί να το εχής μεταξύ 1-5 φορες εναλλακτικό δωρεάν! και μάλιστα με κάνει να εκνευρίζομαι αφάνταστα που "ανάμεσα στους τυφλούς κυριαρχούν η μονόφθαλμη εκμεταλεβοντας στους!"

ότι θέλουν ας κάμουν , επιαμε η εννιά τους και ο καΐλες τους , το να κρίνομε πίσω από ένα crack δεν υπάρχει πιο *λίθιο πράμα, σάμπως και η microsoft ενιξερι ότι εν copyright. Μέσα σε ένα πυρήνα τρεχνουν χιλιάδες factions εν δυνατόν ένα από όλα αυτά να μην εχτελη μιαν ρουτίνα για deamon port for spy? anyway!! εκατομμύρια reports στην microsoft ότι παραβίαση license , σιγά να μεν κάτσουν να βουρισουν ένα εκατομμύριο κόσμο που πίσω γιατί ενει VRTROUPERS ενόμισαν!

ένταξή δεν λέω ότι πρέπει να σταματήσουμε να προσπαθούμε , να ανοίξουμε τα ματια του κόσμου , αλλα εγώ μένω στην ιδέαν και άποψη ότι ο χρόνο κιλά και με το να αποδεικνύουμε πόσο ΑΠΛΆ διαφέρουμε ο κόσμος σιγά σιγά , έρχεται:)
Be formless. Shapeless, like water. If you put water into a cup, it becomes the cup. You put water into a bottle and it becomes the bottle. You put it in a teapot, it becomes the teapot. Now, water can flow or it can crash. Be water, my friend.
Lish
Expert Forum Member

Postby christodoulos » Mon Dec 15, 2008 9:47 am

Λιπών, πάνω σε αυτό, πήγα να πάρω ένα computer για ένα παιδί της 5ης δημοτικού.
Έψαξα στο παζάρι και βρήκα ένα computer 300 Ευρώ με Dos.
Αν ήθελα το computer να έχει VISTA τότε ανεβαίναμε στα 450 Ευρώ.
(Πακέτο της HP και τα δύο. Μόνο ο πύργος)

Εννοήτε ότι πήρα το 300 Ευρό το οποίο ήταν με Dos.
Έβαλα Ubuntu με τα Edubuntu plug-ins και καθάρισα.

Αξίζει να αναφέρω ότι πήρα και ένα πολυμηχάνιμα Canon, το οποίο διέθετε drivers και για Debian εκδόσεις
christodoulos
Advanced Member

Postby avr_freak » Mon Dec 15, 2008 9:54 am

Lish wrote:...Απλά ένα σου pi "ενεκαταλαβα" εγώ πως θα βγάλω κέρδος?

Δυστυχώς έχεις δίκιο ... Αλλά, από το να μην κάνεις τίποτα τουλάχιστον μια προσπάθεια αξίζει ....γιατί αυτό το πράγμα δεν θα είναι μόνο φέτος και τελείωσε, θα είναι κάθε χρόνο ... οπότε φαντάζεσαι.
Αυτό που λέμε δεν είναι να βάζουν μόνο Linux ... αλλά να δίνουν στο χρήστη τουλάχιστον την ελευθερία να επιλέξει μόνος του με τι θα δουλέψει!

ΥΓ:Αν και βλέπω με αυτούς τους υπολογιστές να λιώνουν στο WoW αντί να διαβάζουν!
avr_freak
Expert Forum Member

Postby theo » Mon Dec 15, 2008 9:59 am

Έστειλε κανένας επιστολή στο Υπουργείο σχετικά; Αν όχι θα τους στείλω εγώ.

Lish wrote:βασικά πρέπει πρώτα να χώνε4ούμε και εμείς μερικά πράματα , το ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος με μιαν A εταιρία , μου πουλα computer etc, να συνεργάζεται με το υπουργείο, αύριο αν του πούμε ξέρεις βάλε linux, αυτός δεν θα σου pi "καλά που με πρόλαβες γιατι ξοθκιαζετε ο κόσμος!!". Απλά ένα σου pi "ενεκαταλαβα" εγώ πως θα βγάλω κέρδος?

Κέρδος βγάζεις με από το hardware, την υποστήριξη και τα εργατικά.
Some people like to look out of the window. Some others prefer to look at the curtains instead!
theo
31337 Guru

Next

Return to Lounge